Zanim wybierzesz się na wspinaczkę górską….

Wędrówka górska to sposób spędzania czasu, jakiego nie można porównać z żadnym innym. Chodzenie po wysokich górach, tak blisko natury, w otoczeniu spokojnej okolicy, może okazać się ożywczym doświadczeniem. Warto jednak poznać wachlarz narzędzi koniecznych do górskich wędrówek, zanim jeszcze się wybierzesz na takowe. Upewnij się, że masz wszystko z następującej listy narzędzi, jeśli planujesz wyruszyć w pełną przygód górską wędrówkę.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych szlaków turystycznych na takowych będziesz potrzebował większą dawkę wiedzy i większą ilość sprzętu dla uzyskania prawidłowego poziomu komfortu, bezpieczeństwa i użyteczności – czyli aspektów wymaganych w trakcie górskich wędrówek. Czasem te narzędzia przybierają postać systemu podtrzymywania życia, zatem jeśli tylko wybierasz się na wycieczkę w wysokie góry to powinieneś mieć następujący sprzęt.

Karabinki

Jeśli wybierasz się na górskie wędrówki upewnij się, że nie zapomniałeś karabinków. Karabinkito małe metalowe zaciski, zwykle wykonane z aluminium. Potrzeba Ci będzie karabinków podczas wędrówki, gdyż dzięki nim możesz poruszać się po górzystej powierzchni, lub możesz nawet przyczepić do nich swój sprzęt. Karabinków można użyć do różnych celów, w zależności od tego w jakim kształcie i stylu zostały wykonane. Można nawet użyć większych karabinków blokujące do asekuracji i do mocowania liny na powierzchni góry. Można używać karabinków nieblokujących do do przechowywania innych narzędzi.

 Urządzenia asekuracyjne

Jeśli martwisz się o kwestię upadku podczas górskich wędrówek, to należy przede wszystkim mieć przy sobie urządzenie asekuracyjne. To urządzenie zabezpieczające jest to mały przyrząd z dwoma szczelinami, przez które przeciąga się linę. Jeśli nie będziesz wędrować sam, to za pomocą przyrządu asekuracyjnego możesz wspinać się nad lub pod swoim partnerem turystycznym.

 Uprząż

Jeśli wybierasz się na wspinaczkę górską to kolejną ważną rzeczą, jakiej będziesz potrzebować jest uprząż. Można założyć uprząż, podobnie jak spodnie i będzie ona opierać się na Twoich biodrach. Uprząż będzie działać jako zabezpieczenie. Musisz jednak mieć pewność, że masz ją założoną na tyle mocno, by z niej nie wypaść – ale też nie za mocno, by wpłynęło to zbytnio na komfort wspinania się.

Światło chemiczne 15,5 cm mix kolorów 1szt. Rockland Światło chemiczne
15,5 cm mix kolorów
1szt. Rockland
5.99 zł
Mini ręcznik turystyczny zielony Rockland Mini ręcznik
turystyczny zielony
Rockland
19.99 zł
Mini ręcznik turystyczny czerwony Rockland Mini ręcznik
turystyczny czerwony
Rockland
19.99 zł
Peleryna przeciwdeszczowa, poncho STORM Rockland Peleryna
przeciwdeszczowa,
poncho STORM
Rockland
119.00 zł
99.00 zł

Lina

Lina jest to bardzo ważny element ekwipunku wspinacza – najbezpieczniej jest skorzystać z specjalistycznej liny.

Odpowiednie buty

Takie buty mają kolce i bieżniki, aby dzięki nim zyskać mocne oparcie nad nierównym podłożu. Buty takie jak te nie dopuszczają też do poślizgu podczas górskich wędrówek.

Kask

Wielu wspinaczy górskich
nie docenia znaczenia kasku, ale jest on także bardzo istotnym elementem ekwipunku w trakcie górskich wędrówek. Nawet wtedy, gdy zwyczajnie wędrujesz przez góry, zawsze istnieje ryzyko, że jakiś fragment ziemi czy skały oderwie się i spadnie Ci na głowę, ale jeśli będziesz miał założony odpowiedni kask to ochroni on głowę przed urazem.

Jest też wiele innych elementów, które mogą podnieść Twój komfort i bezpieczeństwo na górskich szlakach. Poznasz je zaglądając tutaj.

Jeśli kiedykolwiek zdecydujesz się poczuć na własnej skórze przyjemność wynikającą z górskich wędrówek, bez względu na to czy planujesz wybrać się samodzielnie czy z partnerem turystycznym, nigdy nie wybieraj się na wspinaczkę bez wspomnianego wyżej ekwipunku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.