Wybór dobrego klubu fitness

Większości osób słowo „fitness” kojarzy się z ćwiczeniami w grupie podobnymi do aerobiku albo z samym aerobikiem. Tymczasem fitness to nie tylko aerobik ale cała gama zajęć, które mają na celu poprawę sylwetki, kondycji oraz samopoczucia. Ten rodzaj aktywności pozytywnie wpływa nie tylko na ciało, ale również na psychikę, dlatego też jest tak bardzo popularny.

Fitness to tak jak zostało to wyżej zaznaczone olbrzymia grupa różnego rodzaju ćwiczeń i aktywności, która dodatkowo jest ciągle rozbudowywana. Dzięki temu każda osoba bez problemu dopasuje odpowiednie dla swojego temperamentu i kondycji zajęcia. Ponadto kluby fitness są w tej chwili już w każdym mieście, wiec można wybierać nie tylko wśród typów zajęć, ale także wśród klubów i wybrać ten najodpowiedniejszy.

Osoby początkujące na pewno zadają sobie pytanie, na co zwrócić uwagę, kiedy chcą rozpocząć ćwiczenie i muszą wybrać klub fitness. Szczególnie ludzie mieszkający w dużych miastach, w których funkcjonują zarówno sieciowe kluby, jak i te mniejsze, osiedlowe mają problem z wyborem. Na początku spróbujmy rozróżnić od siebie oba typy.

Otóż zajęcia w klubach sieciowych zazwyczaj są droższe, ale też jest ich dużo większy wybór. Są prowadzone przez wysoko wykwalifikowanych instruktorów, nie ma tam kadry dobranej na zasadzie znajomości czy przypadku. Ponadto sprzęt w takich klubach jest nowoczesny, gama zajęć szeroka, a dodatkowo można wybrać luksusowy basen, saunę, jacuzzi, gabinety odnowy biologicznej itp. Kluby osiedlowe z kolei nie są może tak nowoczesne, ale za to są mniejsze i zajęcia w nich odbywają się w kameralnej atmosferze, poza tym ich atutem jest bliskość i często niższa cena zajęć.

Wybierając klub fitness trzeba koniecznie sprawdzić nie tylko ofertę, ale i godziny,m w których odbywają się zajęcia tak. Może bowiem okazać się, że godziny wybranych zajęć nie pokrywają się z naszym grafikiem, a wtedy często kupowanie karnetu nie ma sensu. Innym ważnym kryterium jest kwestia higieny. Dobry klub fitness powinien posiadać czyste sanitariaty i koniecznie prysznice, a jeśli przy pierwszej wizycie obsługa nie chce nas oprowadzić i pokazać łazienki lub od wejścia uderza zapach potu, to lepiej odpuśćmy ten klub i poszukajmy innego.

Równie ważne jak powyższe kwestie jest to, jaka w danym klubie jest kadra. Przede wszystkim muszą to być osoby wykwalifikowane, czyli takie, które skończyły odpowiednie kursy instruktorskie i mają stosowne doświadczenie. Warto zapytać się o to i po prostu sprawdzić ich certyfikaty lub dyplomy. Podczas pierwszej wizyty w klubie instruktor powinien zrobić z nami wywiad, to znaczy spytać się, jaki typ ćwiczeń preferujemy oraz udzielić wskazówek dotyczących treningu. Poza tym ważny jest wygląd klubu, czy jest on estetycznie urządzony, czy czujemy się w nim dobrze i komfortowo. Oczywiście można sie też sugerować rekomendacjami znajomych czy rodziny. W końcu jeśli ktoś poleca dany klub, to oznacza, że go przetestował i jest zadowolony. Może to być więc cenną wskazówką.

Wybór odpowiedniego klubu fitness nie jest więc jak widać prostą sprawą, ale mamy nadzieję, że nasze praktyczne wskazówki pomogą rozwiać wątpliwości i wybrać właściwe miejsce.