Wędkujesz zimą? Bezpieczeństwa nigdy za wiele!

Wędkarstwo to hobby tak wciągające, że niektórym nie sposób obyć się bez niego w czasie zimy. Tutaj pojawia się alternatywa, jaką jest wędkarstwo podlodowe. Co więcej, w związku z jego specyfiką nierzadko staje się tak, że amatorzy łowienia ryb tak polubią ten sposób wędkowania, że to właśnie to zimowe stanie się ich ulubionym. Jednak jak można się domyśleć w odniesieniu do tego typu wędkowania trzeba pamiętać jeszcze większej ilości zasad zachowania się aniżeli w odniesieniu do wędkarstwa tradycyjnego. Bowiem:

BEZPIECZEŃSTWO JEST NAJWAŻNIEJSZE!!!

Adrenalina związana z tym hobby to jedno, ale dbanie o własne zdrowie, a nawet życie zawsze powinno stanowić priorytet.

Zanim zabierzesz się za wędkowanie – sprawdź grubość lodu w danym miejscu. To zasada numer jeden w tym temacie. Przyjęło się, że tafla o grubości 10 centymetrów jest już wystarczająca gruba i można przy takiej zasiadać i rozkoszować się uprawianiem wędkarstwa. Nie zaszkodzi jednak wyglądać za takim miejscem, gdzie jednak lód jest nieco grubszy – do znudzenia: to dla bezpieczeństwa. Oczywiście nie można zapomnieć, że nie w każdym miejscu lód ma taką samą grubość.

Zatem, by zminimalizować ryzyko wystąpienia jakiegokolwiek wypadku w czasie wędkowania zimą trzeba odpowiednio się przygotować zanim jeszcze wyruszysz. Nie można robić tak, że wyrusza się samemu na lodowisko, nikogo nie informując o tym fakcie. Ruszasz na łowy? Koniecznie powiedz choć jednej osobie gdzie dokładnie planujesz wędkować i o której mniej więcej wrócisz. Niby banalna rzecz, a jednak można w ten sposób uratować sobie życie. Choć oczywiście najlepiej byłoby gdybyś nie wybrał się tam sam – ale w towarzystwie minimum jednej osoby – jednak jeśli to niemożliwe koniecznie pamiętaj o powyższej wskazówce.

Gdy już jesteś na lodzie…

A nie ma on grubości na min. 15 cm będzie konieczne przywiązanie się do liny. Połącz się nią wraz ze swoim towarzyszem – jeśli nieszczęśliwie lód się załamie – będziecie mieć zdecydowanie większe szanse na ratunek. Wędrując po lodzie uderzaj w niego co kilka kroków np. za pomocą kija. Jeśli tylko zauważysz, że zaczyna pękać – nie czekaj ani chwili, ale ostrożnie się wycofaj.

Lód zerwał się pod Tobą?

Nie panikuj – to zasada numer jeden. Panikując nie myślisz logicznie, a poza tym marnujesz siły które niewątpliwie będą Ci potrzebne. Pomimo iż jest to bardzo trudne – próbuj się wydostać. Jeśli masz możliwość ściągnięcia butów – skorzystaj z niej, gdyż temu dłużej masz szansę utrzymać się na powierzchni. Po wydostaniu się na lód – powoli się przeczołgaj do bezpiecznego miejsca – wstając ryzykujesz, że znów wpadniesz do lodowatej wody. Nie zapomnij też możliwie jak najszybciej przebrać się w suche ubranie.

Lód zerwał się pod kimś innym?

W pierwszym odruchu chcemy pobiec i udzielić pomocy – to błąd, gdyż przy takim zachowaniu możesz dołączyć do nieszczęśliwca. Lepiej zrobisz jeśli od razu wezwiesz pomoc dzwoniąc pod numer 112. Rozejrzyj się za przedmiotem, dzięki któremu możesz udzielić pomocy – np. lina, gałąź czy nawet kurtka -cokolwiek czego może chwycić się dany człowiek. Po wyciągnięciu osoby postaraj się jak najszybciej o ciepły napój i suche ubranie.

Wędkowanie podlodowe, tak jak ujmowaliśmy to na początku jest fascynującym zajęciem – by jednak móc z niego korzystać w zdrowiu i radości trzeba pamiętać, że bezpieczeństwa nigdy za wiele!

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.