Propozycje na wiosenne spacery

Do pełni wiosny zostało jeszcze trochę czasu, ale jeśli temperatura jest dodatnia, nie wieje i nie pada, to można przecież wyjść z domu, by zaczerpnąć nieco świeżego powietrza, dotlenić się, a przy okazji nawet zgubić trochę zbędnych kilogramów.

Szczególnie dobrym typem aktywności, na jaki możemy sobie pozwolić wczesną wiosną jest marsz z kijkami Nordic Walking. Takie chodzenie wydaje się być bardzo proste, w końcu teoretycznie wystarczy jedynie wziąć kijki do ręki i iść. Jednak aby było to efektywne, powinniśmy wziąć kilka lekcji z instruktorem, który nauczy nas nie tylko prawidłowego chodu, ale i pokaże ćwiczenia, które warto robić w przerwach w marszu.

Do rozpoczęcia tego sportu potrzebujemy pary kijków Nordic Walking dobranych do naszego wzrostu. Dobiera się je mnożąc wzrost w cm przez 0,68. Kije mogą być składane bądź nie. Nie ma to jednak dużego znaczenia, jednak składane modele są łatwiejsze w transporcie. Przy zakupie kijów trzeba ponadto pamiętać, by były one wyposażone w specjalną, zapinaną rękawiczkę przy uchwycie, były lekkie i posiadały w komplecie talerzyki i gumowe nakładki na końcówki.

Końcówka do kijów nordic walking 2szt. Meteor Końcówka do kijów
nordic walking 2szt.
Meteor
11.90 zł
Kije Nordic Walking, regulowana długość, 2-częściowe NW 602 Nils Kije Nordic Walking,
regulowana
długość,
2-częściowe NW 602
Nils
52.40 zł
Kije Nordic Walking, regulowana długość, 2-częściowe NW 802 Nils Kije Nordic Walking,
regulowana
długość,
2-częściowe NW 802
Nils
61.95 zł
Kije nordic walking 105-135cm MOTION Spokey Kije nordic walking
105-135cm MOTION
Spokey
97.90 zł
88.19 zł

Inną polecaną przez nas aktywnością doskonałą na wczesną wiosnę są rolki. Naprawdę o tej porze roku jeździ się na nich o wiele lepiej niż podczas letnich upałów, trzeba jedynie pamiętać o odpowiednim ubiorze. Rolki rekreacyjne dla początkujących można kupić już od ok. 175 zł. Warto też zainwestować w dobrą markę rolek, ponieważ tanie modele z supermarketu nie wytrzymują na ogół jednego sezonu. Rolki regulowane dla dzieci z kolei to wydatek rzędu ok. 90 zł, a mimo to jest bardzo ekonomiczny – regulacja rozmiaru sprawia, że rolek można używać przez kilka kolejnych sezonów.

Aby zacząć jazdę na rolkach potrzebujemy oczywiście pary rolek, kompletu ochraniaczy na łokcie, nadgarstki i kolana oraz kasku. Ten ostatni jest szczególnie wskazany dla dzieci. Właściwą pozycją przy rozpoczęciu jazdy są lekko ugięte nogi w kolanach i pochylenie się do przodu. Wyprostowanie się w czasie jazdy może skutkować wywróceniem się do tyłu. Jedziemy odpychając się rolkami na boki, nigdy w tył. Z kolei by zahamować wystarczy przechylić do tyłu prawą rolkę – na niej znajduje się hamulec.

Wiosną możemy polecić jeszcze jeden rodzaj aktywności – mianowicie jazdę na rowerze. Zakup roweru to nie jest mały wydatek, jednak możemy kupić go już za ok. 1300 zł. Dodatkowe wyposażenie to przede wszystkim kask, niezbędny, by zachować bezpieczeństwo. Ponadto na dłuższe wycieczki potrzebować będziemy plecaka rowerowego. Nie warto w tym momencie kupować plecaków przeznaczonych do innych sportów, ponieważ tylko w plecakach specjalistycznych, rowerowych system nośny jest odpowiednio ukształtowany, tak by wygodnie dopasować się do pleców. Na rower możemy poza tym potrzebować zegarka sportowego oraz urządzenia GPS, które pomoże ci zlokalizować twoje położenie, a ponadto wskaże ci właściwą drogę.

O zaletach ruchu na świeżym powietrzu chyba nie trzeba przypominać. Nordic Walking to sport, który można uprawiać niemal w każdym wieku. Nie ma praktycznie dla niego przeciwwskazań zdrowotnych. Spacer z kijkami angażuje niemal wszystkie części ciała, a dodatkowo nie obciąża stawów i mięśni, więc jest idealny nawet dla starszych osób. Z kolei rolki na pewno nie są odpowiednie dla osób z osłabionym układem kostnym ze względu na ewentualną możliwość wywrócenia się. Natomiast są idealnym rodzajem wysiłku dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy, wzmocnić mięśnie i poprawić wytrzymałość. Jazda na rowerze, nawet czysto rekreacyjna, pomoże w zrzuceniu wagi, poprawie kondycji, a także wzmocnieniu mięśni. Nie obciąża stawów jak jogging, jest wygodniejsza niż rolki.