Pływanie a odchudzanie

Wielokrotnie słyszymy, że pływanie jest ćwiczeniem kompleksowo wpływającym na rozwój całego ciała i z pewnością dla nikogo nie jest nowością fakt, iż ćwiczenia w wodzie pobudzają nie tylko system krwionośny lecz także wzmacniają mięśnie. Uczęszczając regularnie na basen z pewnością skorzystamy z licznych zalet, jakie pływanie przynosi dla zdrowia, a także w prosty i bezpieczny sposób zredukujemy swoją wagę.

Dlaczego właśnie pływanie?

Generalnie rzecz biorąc najskuteczniejszą metodą wytracania zbędnej tkanki tłuszczowej są ćwiczenia niskiej lub średniej intensywności, które wykonujemy przez dłuższy czas. Trening na basenie zalicza się do zadań aerobowych, lecz w przeciwieństwie do biegania czy jazdy na rowerze, możemy go wykonywać przez dłuższy czas oraz w spokojniejszym rytmie.  Przykładowo chcąc biegać przez godzinę musimy być w doskonałej formie, aby wytrzymać tak intensywny wysiłek. Dla odmiany pływanie już po kilku sesjach staje się przyjemnym treningiem, który bez trudu możemy kontynuować przez godzinę.

Pożegnaj cellulit i spalaj nawet 700 kalorii pływając!

Aktywność fizyczna w wodzie to jeden z najbardziej efektywnych sposobów aby zgubić nadmierne kilogramy. Siła wyporu dociąża nasze ciało i sprawa że praca stawów staje się łatwiejsza. Dzięki temu ćwiczenia są mniej wyczerpujące i możliwe do wykonania nawet przy znacznej nadwadze. Ponadto pływanie to odpowiedni sport dla osób w każdym wieku i o różnorodnych możliwościach fizycznych. Zmusza do wydajnej pracy serce, płuca oraz praktycznie wszystkie mięśnie, położone zarówno w dolnej jak i górnej partii ciała. Ilość kalorii, jaką stracimy pływając, uzależniona jest od naszej masy oraz intensywności treningu. Przeciętnie w ciągu godziny jest ich około 400, lecz decydując się na poruszanie stylem motylkowym lub kraulem, możemy spalić nawet 700 kalorii. Warto także pamiętać, że pływanie skutecznie pomaga w walce z cellulitem. Spalając tłuszcz oraz usprawniając mikrokrążenie kończyn dolnych, w niezwykle efektywny sposób możemy się pozbyć „pomarańczowej skórki”.

W jaki sposób chudniemy pływając?

Wykonując jakąkolwiek aktywność fizyczna zwiększamy zapotrzebowanie organizmu na substancje wysokoenergetyczne i czerpiemy je z dostępnych rezerw. Kalorie, którymi „karmią się” nasze mięśnie, pochodzą ze spalania tłuszczu oraz cukrów. Rozpoczynając trening pływania, przez pierwsze kilka minut zużywamy glukozę, zmagazynowaną w mięśniach. Nie są to jednak duże zapasy, dlatego już po około 20-40 minutach nasz organizm zaczyna wykorzystywać zgromadzone rezerwy tłuszczu. Moment, w którym zaczynamy wytracać tkankę tłuszczową zależy między innymi od tego, w jakiej formie jesteśmy. Osoby, które nie uprawiały wcześniej regularnie żadnego sportu zaczynają chudnąć już po 20 minutach pływania, zaś ci bardziej wysportowani pomiędzy 30 a 40 minutą od momentu wejścia do basenu.

Spodenki kąpielowe BEACH SWIM SHORTS czarne Gwinner Spodenki kąpielowe
BEACH SWIM SHORTS
czarne Gwinner
42.00 zł
Leginsy kąpielowe BEACH SWIM CAPRI czarne Gwinner Leginsy kąpielowe
BEACH SWIM CAPRI
czarne Gwinner
56.00 zł
Strój kąpielowy jednoczęściowy NADIA Aqua-Speed Strój kąpielowy
jednoczęściowy
NADIA Aqua-Speed
80.00 zł
72.00 zł
Strój kąpielowy jednoczęściowy MAGDA Aqua-Speed Strój kąpielowy
jednoczęściowy
MAGDA Aqua-Speed
82.00 zł
74.00 zł

Jak skutecznie gubić zbędne kilogramy pływając?

Aby nasze treningi były naprawdę skuteczne, zalecane jest regularne odwiedzanie basenu trzy lub cztery razy w tygodniu. Każda sesja powinna trwać co najmniej czterdzieści minut, ponieważ tylko wtedy osiągniemy rezultat w postaci spalania tkanki tłuszczowej. Przed wejściem do wody nie zapomnij o dziesięciominutowej rozgrzewce, co pomoże szybciej wykorzystać zapasy glukozy z mięśni i efektywniej spalać tłuszcz w trakcie wodnego treningu. Pamiętaj, że im dłużej będziesz pływać, tym więcej kalorii stracisz. Dlatego też należy uzależnić rytm, w jakim wykonujemy ćwiczenia, od czasu jaki możemy na nie przeznaczyć. Jeśli mamy do dyspozycji co najmniej godzinę, najlepiej zdecydować się na długie sesje powolnego pływania przerywane jedynie krótkimi przerwami.

Przykładowy zestaw ćwiczeń to czterokrotne przepłynięcie 200 metrów, na zmianę 50 metrów pracując samymi nogami, 50 metrów na plecach, 50 metrów kraulem oraz 50 metrów kraulem na grzbiecie. Pojedyncza sesja może także zawierać trzykrotne przepłynięcie 400 metrów, w tym 100 metrów na plecach, 100 metrów „żabką”, 100 metrów kraulem i ostatnie 100 stylem dowolnym. Jeśli jednak dysponujemy mniejszą ilością czasu, warto zwiększyć intensywność ćwiczeń, lecz zawsze w taki sposób, aby czas płynięcia był dłuższy niż odpoczynku.

Dieta pływaka

Aby osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty treningów, warto pomyśleć o zbilansowaniu diety w taki sposób, aby dostarczać organizmowi jedynie cennych i niezbędnych składników odżywczych. Po pierwsze należy pamiętać o piciu dużych ilości niegazowanej wody mineralnej, która jest niezastąpiona w procesie spalania tłuszczów. Jeśli doprowadzisz swój organizm do stanu odwodnienia, nie oczekuj wysokich efektów odchudzania poprzez pływanie. Kolejną wskazówką jest zawarcie w codziennych posiłkach jak najwięcej produktów, będących bogatym źródłem żelaza. Spożywając chude mięso, jajka, warzywa strączkowe, szpinak czy brokuły unikniemy nadmiernych niedoborów tego cennego pierwiastka, do których może dojść w wyniku regularnych i intensywnych ćwiczeń. Równie ważne są pozostałe witaminy i minerały, które najlepiej czerpać ze świeżych owoców, warzyw oraz soków. Ponadto warto także zmniejszyć ilość spożywanych tłuszczów na rzecz węglowodanów, które powinny stanowić główne źródło dostarczanych kalorii. Na około godzinę przed wejściem do wody zalecane jest spożycie niewielkiej przekąski, w postaci owocu, jogurtu czy zbożowego batonika. Dzięki temu zapewnimy organizmowi łatwo dostępne źródło energii, niezbędne do rozpoczęcia treningu, oraz unikniemy hipoglikemii.

3 Comments

  1. grybaMarta

    700 kalorii? 😀 Muszę zacząć pływać. Poszukam sobie kostiumu może w moim ulubionym sklepie z bielizną efelina, może będzie. Cel to schudnąć 10 kilo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.