Niezbędne wyposażenie w treningu biegowym

Bieganie jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Nic dziwnego – ma pozytywny wpływ na kondycję, zdrowie, psychikę i przemianę materii. Aby trenować profesjonalnie, a co za tym idzie, o wiele bardziej efektywnie, warto pomyśleć o dodatkowych rozwiązaniach technicznych.

Urządzenia do pomiaru pulsu

Najbardziej przydatnym, najpopularniejszym urządzeniem jest pulsometr, mający za zadanie przede wszystkim mierzenie tętna podczas treningu. Pulsometr pozwala nam w taki sposób rozplanować trening, żeby uniknąć zakwasów i przemęczenia. Można tak ustawić parametry, że urządzenie samo poinformuje nas za pomocą sygnału dźwiękowego, czy przekroczyliśmy założone tętno. Pulsometr umożliwia różnorodne rozplanowanie treningu, w zależności od zakładanych celów – np. kiedy chcemy jedynie spalić tłuszcz. Urządzenie mierzy nie tylko tętno, ale i spalone kalorie oraz tłuszcz, średnią prędkość i czas treningu.

Najtańsze pulsometry dla mniej zaawansowanych biegaczy można kupić już od ok. 120 pln. Kupując pulsometr warto sprawdzić z jakiego rodzaju tworzywa wykonany jest pasek mierzący puls. Najlepsze, najwygodniejsze są te wykonane z elastycznego materiału. Gumowe są nieco cięższe, nie tak wygodne i zupełnie niepraktyczne latem.

Krokomierze

Urządzenie do liczenia kroków jest zwykle przydatne, gdy chcemy kontrolować ilość kroków i dystans, który pokonujemy. Zapisując wyniki po każdym treningu można w krótkim okresie zobaczyć, jakie postępy zrobiliśmy, jak długi dystans pokonujemy w tym samym czasie. Krokomierze nie są specjalnie drogie, ceny najprostszych urządzeń kształtują się na poziomie ok. 40 pln. Bardziej zaawansowane wyposażone są w zegarek, pulsometr, licznik kalorii. Zasadą działania tych urządzeń jest wychwytywanie ruchu bioder.

Urządzenia GPS

Nawigacje i rejestratory trasy są niezbędne podczas profesjonalnego treningu biegowego na długich dystansach, w terenie czy w biegach górskich. Urządzenia nawigacyjne na ogół posiadają licznik długości trasy, rozkład prędkości, licznik spalonych podczas treningu kalorii oraz dane geograficzne.

Zegarki

Wysokiej jakości zegarek może być bardziej przydatny dla biegacza niż krokomierz czy GPS. Powinien przede wszystkim posiadać funkcję stopera z pamięcią międzyczasów oraz timer interwałowy. Dodatkowo ważna jest pamięć zegarka – im więcej informacji o osiąganych rezultatach będzie można w niej zapisać, a potem porównać, tym bardziej wzrośnie motywacja użytkownika podczas kolejnych treningów. Niektóre zegarki zostały wyposażone w monitor pracy serca, pełniąc jednocześnie funkcje pulsometra. Takie modele oferuje m.in. marka TIMEX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.