Najlepsze sporty na jesień

Wrzesień już niemalże w pełni, a więc oznacza to koniec wakacyjnych rozrywek. Pora pomyśleć o cieplejszych ubraniach i o sportach, które możemy uprawiać właśnie jesienią. Zresztą nie znaczy to, że mamy całkowicie rezygnować z robienia tego, co lubimy. Pływanie w jeziorze lub nurkowanie w morzu możemy zamienić na basen. Po górach można chodzić cały rok, a na rolkach jeździć do pierwszych przymrozków. Opcji jest naprawdę dużo, ale najważniejsze, to wybrać te odpowiednie.

Część sprzętu, z którego korzystaliśmy latem przyda się także jesienią. Na przykład wszystkie rzeczy związane z turystyką znajdą zastosowanie również i o tej porze roku, jednak trzeba pamiętać, by zrobić przegląd odzieży i wymienić ubrania na cieplejsze. Jesień to czas, kiedy do łask wracają polary, kurtki softshell i koszulki termoaktywne z długim rękawem. Dobre będą też nieprzemakalne i wiatroodporne kurtki z jakimś rodzajem membrany. Przecież po letnich upalnych dniach coraz łatwiej o jesienne deszcze. Niedługo w sklepach dostępne będą nowe, jesienno-zimowe kolekcje ubrań outdoorowych. Jeśli ktoś myśli poważnie o wymianie kurtki na nową lub kusi go kupno czegoś, czego jeszcze nie miał, to szczerze możemy polecić kurtkę softshellową. Jest to bardzo uniwersalny typ odzieży, który posiada zarówno właściwości termiczne, jak i oddychające, a do tego chroni przed wiatrem. Kurtki te nie są niestety wodoodporne, choć specjalna powłoka DWR gwarantuje, że podczas mżawki tkanina nie przemoknie.

Tyle o turystyce. Innym, uniwersalnym sportem, który można uprawiać niezależnie od pory roku jest pływanie. Na pewno nad morzem, jeziorem, czy w jakimś tropikalnym miejscu uprawianie tego sportu jest o wiele bardziej przyjemne niż na krytej pływalni, jednak możliwość skorzystania z takiego właśnie basenu sprawia, że nie trzeba rezygnować z przyjemności wtedy, gdy na dworze jest zimno. Co prawda maska, rurka i płetwy się nie przydadzą za bardzo na basenie, ale kostium kąpielowy, klapki i okularki jak najbardziej.

Podobnie z jest z bieganiem. Można biegać również w zimie, o ile znajdzie się odpowiednie miejsce. Często chodniki i ścieżki w parkach są odśnieżone, więc nie ma problemów z bieganiem. Jeśli jednak pogoda nie dopisuje, to zawsze można iść na siłownię i tam skorzystać z profesjonalnej bieżni. Jesienią trzeba jednak pamiętać o cieplejszej odzieży i czymś na głowę, na przykład nieprzewiewnej czapce lub opasce.

Inne dyscypliny, jak na przykład fitness czy joga również są całoroczne. Oczywiście można latem ćwiczyć w ogrodzie czy na łące, a nawet w parku, szczególnie jogę, ale mimo wszystko większość osób ćwiczy w klubach. Dzięki temu nie ważne, jaka jest pogoda za oknem, czy upał czy jesienne zamglenie, to i tak można się oddać przyjemności praktykowania jogi.

Po lecie warto zrobić przegląd sprzętu sportowego i wymienić ten, który jest już zużyty. W szczególności warto zerknąć na sprzęt fitness, taki jak maty, piłki czy hantelki. Może trzeba zwiększyć obciążenie i wymienić hantle 2 kg na 4 kg?

Jak więc widać, nawet jesienią mamy mnóstwo ciekawych sportowych opcji do wyboru. I wcale nie musimy rezygnować z tego, co tak lubimy robić.