Maski antysmogowe – kolejny must-have w ekwipunku sportowca?

Zanieczyszczenie powietrza to nic innego, jak naruszenie naturalnego składu mieszanki gazów, którą oddychają płuca każdego człowieka. Oddychanie to niezbędna dla funkcjonowania całego ciała czynność życiowa, jednak od czasów rewolucji przemysłowej powietrze nie jest tak świeże, jak być powinno. Dostarczając niezbędną dawkę tlenu, przeciętny mieszkaniec współczesnego, cywilizowanego świata wciąga do płuc także szereg innych związków, których obecność wewnątrz ciała może być wysoce niebezpieczna, prowadząc do poważnych chorób.

Komu są potrzebne maski antysmogowe?

Jak wspomniano, obciążone toksynami powietrze to jedna z konsekwencji rozwoju cywilizacji. Od schyłku XIX wieku zaczęto upowszechniać i udoskonalać rozmaite maszyny, które miały przyspieszyć i unowocześnić produkcję rozmaitych dóbr czy podróżowanie. Silniki spalinowe stały się stałym elementem krajobrazu, podobnie jak kominy fabryczne. Znacznie dłuższą historię ma z kolei ogrzewanie budynków mieszkalnych za pomocą opału – a przez rosnące koszty właściwych wsadów nietrudno o domy palące byle czym. To właśnie w okresie grzewczym, gdy spada temperatura, zanieczyszczenie powietrza kumuluje się, przybierając kształt smogu unoszącego się nad miastami.

Maska treningowa PERFORMANCE MASK rozmiar S Maska treningowa
PERFORMANCE MASK
rozmiar S
99.00 zł
85.00 zł
Maska treningowa PERFORMANCE MASK rozmiar L Maska treningowa
PERFORMANCE MASK
rozmiar L
99.00 zł
85.00 zł
Maska treningowa PERFORMANCE MASK rozmiar M Maska treningowa
PERFORMANCE MASK
rozmiar M
99.00 zł
85.00 zł

Maski antysmogowe (zobacz na: https://www.asport.pl/k/1233/maski-antysmogowe-przeciwpylowe/) przybierają obecnie różne kształty – dostosowując się do potrzeb poszczególnych użytkowników. Warto jednak wiedzieć, że jednorazowa maseczka z tkaniny to za mało, by uchronić się przed zanieczyszczonym powietrzem. Profesjonalne maski to muszle z tworzywa sztucznego, wyposażone w filtry i zawory. Skutecznie zatrzymują z dala od dróg oddechowych takie nieproszone związki, jak:

  • tlenek węgla

  • dwutlenek siarki

  • dwutlenek azotu

  • benzen

  • ozon

  • pył zawieszony PM10, w którym znajdują się cząsteczki ołowiu, arsenu, kadmu czy niklu.

Jak łatwo się zorientować, wdychanie smogu może dotyczyć każdego mieszkańca miejskiej aglomeracji, ale dotyka szczególnie tych, którzy podejmują na dworze aktywność fizyczną. Nawet najbardziej niepozorna forma aktywności fizycznej sprawia bowiem, że oddech się przyspiesza, wzrasta ilość pobieranego przez płuca powietrza. W normalnych okolicznościach jest to droga do utrzymania ciała w lepszym zdrowiu, ale dobrowolne wdychanie zwiększonej ilości toksyn nie brzmi przecież jak przepis na zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.