Łożyska w rolkach – dlaczego są takie ważne?

To już obiegowa, chętnie powtarzana prawda, że kształt koła zrewolucjonizował ludzką myśl techniczną. Jednak to odkrycie było zaledwie wstępem, pierwszym krokiem do opracowania konkretnych rozwiązań, umożliwiających wielu przedmiotom wzorcowe funkcjonowanie. Choć w niektórych wypadkach wystarczy umieścić koło na osi, by prosta konstrukcja działała i toczyła się do przodu, niekiedy kółko trzeba wesprzeć pomniejszymi częściami – takimi, które także zawdzięczają swój kształt odkryciu okrągłych, kulistych form geometrycznych. Taką częścią jest łożysko – element, który znakomicie wspomaga obracające się kółko.

Łożyska w rolkach, czyli kilka słów o prędkości

Wybierając konkretna parę rolek, szuka się takiej pary butów do jazdy, która zapewni rozrywkę o bardzo sprecyzowanych cechach. Kluczowym aspektem działania rolek jest prędkość, jaką potrafią rozwinąć, jaką mogą zaoferować swojemu użytkownikowi. Kiedy więc przeglądamy asortyment sklepu sportowego i szukamy rolek, zwracamy uwagę na kilka technicznych parametrów. Po pierwsze, zwracamy uwagę na:

  • wielkość
  • stopień twardości kółek

Szybciej poruszają się te, które są większe i twardsze – ale na to, w jaki sposób się obracają, wpływa jeszcze typ łożysk, w jakich zostały umieszczone.

Czy można by było pominąć łożyska w rolkach? Gdyby ich tam nie było, jazda z pewnością byłaby znacznie mniej komfortowa. To łożyska dbają o to, by kółka obracały się płynnie i pewnie – a także o to, żeby cała konstrukcja mogła służyć użytkownikowi jak najdłużej. Łożyska są praktyczne pod każdym względem, warunkują działanie wielu konstrukcji, które polegają właśnie na jakości pracy kółek. Wybierając konkretny typ łożyska, można zdecydować, jak konkretnie będzie działać wzbogacony o nie sprzęt.

Hamulec do rolek, dla modelu Nailer Spokey Hamulec do rolek,
dla modelu Nailer
Spokey
9.50 zł
Hamulec do rolek, dla modelu Baffies Spokey Hamulec do rolek,
dla modelu Baffies
Spokey
9.50 zł
Pasek do transportu rolek, wrotek różowy Pasek do transportu
rolek, wrotek
różowy
19.99 zł
14.90 zł
Pasek do przenoszenia rolek czarny Pasek do
przenoszenia rolek
czarny
19.99 zł
14.90 zł

W przypadku rolek, rodzaj łożysk to informacja o tym, jak szybko będą obracać się kółka, czyli jak prędko będzie można jechać w tych konkretnych butach. Łożyska są opisywane skrótem ABEC – pochodzi on od sformułowania w języku angielskim, które brzmi Annular Bearing Engineering Commitee. Do skrótu ABEC dodawana jest nieparzysta cyfra, oznaczająca klasę jakości. Ta najwyższa jest oznaczona jako 9 – widząc taką adnotację, można mieć pewność że wybiera się część najwyższej jakości, to znaczy wykonaną najbardziej precyzyjnie, z najlepszych materiałów. Ale przy tym warto pamiętać, że numer 9 nie zawsze będzie idealnym wyborem, bo nie każda para rolek będzie z takim komponentem idealnie współpracować. Niższa cyfra oznacza na przykład, że łożysko jest bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.