Karate – po prostu sztuka walki czy już sztuka życia?

Ludzie ćwiczą sztuki walki od tysięcy lat i nie da się ukryć, że naprawdę istnieje wiele powodów, dla których uprawia się sztuki walki. Co ciekawe, te powody zmieniały się na przestrzeni lat. W czasie wojny to właśnie umiejętności wyniesione z walki karate były głównym powodem decyzji o rozpoczęciu treningu. Natomiast w czasach pokoju, kwestie zdrowotne i wyrabiane charakteru miały pierwszeństwo, jeśli chodzi o motywację do ćwiczenia karate. A teraz? Rywalizacja i chęć być najlepszym – to właśnie te kwestie napędzają ludzi do nauki karate. Nie bez znaczenia jest również kwestia ewentualnej samoobrony.

Mistrz Gichin Funakoshi, który był założycielem Shotokan Karate wierzył, że samorozwój jest najważniejszą częścią tej sztuki walki.

Wydaje się, że nowoczesne podejście do nauki tej sztuki walki odnosi się do do jednego lub kombinacji czterech powodów.

  • Nauka samoobrony.
  • Trening fitness.
  • Szansa na zdrowie i samorozwój.
  • Uczestnictwo w zawodach.

Aspekt samoobrony w karate jest najwyraźniej widoczny w dzisiejszych czasach, natomiast jeśli karateka (czyli ktoś, kto uprawia karate), nie trenuje z odpowiednim nastawieniem, to nie ma znaczenia, jak intensywnie się tego uczy albo jak długo trenuje – bez słusznej postawy nauka karate będzie nieskuteczna.

Fizyczne korzyści wynikające z trenowania karate są widoczne gołym okiem, dlatego też oczywiste. Wielu sensei (nauczycieli karate)doradza swoim uczniom uzupełnienie treningów karate za pomocą ćwiczeń aerobowych, takich jak jazda na rowerze, bieganie, pływanie, czy nawet chodzenie. Sporo dojo (sal treningowych karate) wyznaje filozofię, że nie należy ćwiczyć karate wyłącznie w celach fitness, zamiast tego priorytetem powinno być odpowiednie nastawienie do uprawiania karate! Jest to bardzo myląca filozofia dla kogoś nowego w temacie karate, ale w miarę upływu czasu, karateka zrozumie i ją. I właśnie – by lepiej zrozumieć tę filozofię warto poznać się bliżej z 20 przykazaniami karate wspomnianego wcześniej największego mistrza tej sztuki – Gichina Funakoshi (klik). Mówią one przede wszystkim o tym, że to szacunek, dyscyplina, uprzejmość, wysiłek, poświęcenie, pokora, osiągnięcie, wytrwałość i inne pozytywne cechy człowieka są tymi, które powinny stanowić priorytet dla wszystkich osób, które chcą stać się członkami szkół karate.

Oczywiście można brać udział w różnego rodzaju konkurencjach i zawodach karate, bowiem one są doskonałym miejscem, w którym można sprawdzić swoje umiejętności karate, nie powodując żadnych uszkodzeń u innych uczestników. Ważne obszary karate które są testowane w zawodach (Shiai) to:

  • prędkość,

  • czas,

  • dystans,

  • równowaga ducha,

  • szybkość reakcji,

  • itp, itd.

Niektórzy karatecy uważają, że nie powinno się brać udziału w zawodach gdyż, jeśli ktoś ma zły charakter, taka rywalizacja może go jeszcze pogorszyć. Taki karateka pokazuje brak szacunku dla swoich przeciwników, instruktorów i sędziów, ale z drugiej strony wierzą, że to zdarza się bardzo rzadko, a większość karateków biorących udział w zawodach jest pełna szacunku i pokory – bez względu na czy wygrają, czy przegrają.

Chcesz zacząć przygodę z karate? Wybierz odpowiednie dojo dla siebie!

karateka

karateka

Ważne jest to, by ustalić, czego oczekujesz z nauki sztuki walki karate. Jeśli ma to być samoobrona – trzeba będzie znaleźć szkołę karate, która kładzie nacisk na kwestię samodzielnego szkolenia obronnego. Jeśli jest to dla Ciebie pewnego rodzaju alternatywa dla siłowni lepiej jak poszukasz dojo, w którym w dużej mierze doskonali się sztukę treningu wytrzymałościowego. Jeśli chodzi Ci o przygotowanie do zawodów musisz znaleźć dojo, w którym najważniejsze jest skoncentrowanie się na kwestii zawodów karate. Jeśli szukasz zwyczajnie sposobu na ćwiczenie tej sztuki walki dla zdrowia i rozwoju charakteru – wyglądaj za takim ośrodkiem szkoleniowych. Zresztą, większość szkół karate oferuję mieszankę powyższych obszarów, jednak dla pewności należy sprawdzić ten zakres przed rozpoczęciem treningu – by mieć pewność, że w danym miejscu zastaniesz dokładnie to, czego szukasz.

Karate – przydatne zwroty

Kata (formy). Najlepszym sposobem, aby opisać kata jest napisać, że to sekwencja uderzeń karate, bloków, kopnięć i manewrów, które razem wzięte, tworzą wzór, podobny do gimnastycznego. To kwestia techniki, ducha walki, relaksu, szybkości i mocy.

Kumite (sparing). To moment, w którym dwóch karateków staje naprzeciwko siebie i ma miejsce atak i obrona. Karate kumite zaczyna się od bardzo podstawowych ruchów.

Wiele dojo uczy filozofii, „Ikken Hisatsutj zakończyć pojedynek jednym ciosem.

Kihon (podstawy). Praktyka podstawowych bloków, kopnięć i postaw, która jest fundamentalną częścią treningu karate. Bez względu na to czy to zawody, kurs samoobrony czy regularne szkolenia – te techniki karate muszą być praktykowane, aż staną się drugą naturą człowieka, by wtedy, gdy są potrzebne nie trzeba było o nich świadomie myśleć, ale po prostu z nich korzystać.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.