Hamak, czyli letnie leniuchowanie

Myśląc o błogim urlopie, zwłaszcza takim wymarzonym, w ciepłych krajach lub wyjątkowo urokliwej okolicy, wiele osób mimo woli wizualizuje sobie obraz hamaka, kołyszącego się leniwie wśród drzew. Spełnienie marzenia o tego rodzaju wypoczynku jest znacznie bliżej, niż mogłoby się wydawać. Hamaki różnego rodzaju znajdują się bowiem w asortymencie wielu firm, produkujących sprzęt sportowy. Wystarczy zdobyć konkretny model i… upewnić się, że w miejscu sprzyjającym odpoczynkowi ma się jak zainstalować takie egzotyczne siedzisko.

Hamak – genialny w swojej prostocie

Współcześnie hamak może kojarzyć się z popołudniowym relaksem, ale u swoich początków odgrywał po prostu rolę łóżka. Pomysł spania na konstrukcji zawieszonej nad ziemią był dość oczywisty dla ludów, które w hamakach spały jako pierwsze: a chodzi o mieszkańców tropikalnych obszarów Ameryki. W sytuacji, gdy niezbyt bezpiecznie jest nocą przebywać bezpośrednio na ziemi, z uwagi na zwierzęta (małe i duże), spanie w pewnej wysokości nad gruntem jest rzeczywiście jedynym wyjściem i trafnym pomysłem. Co więcej, minimalizowanie ilości tkanin składających się na łóżko oraz swobodny przepływ powietrza to także okoliczności sprzyjające zasypianiu w gorącym klimacie. Chociaż hamaki były odpowiadały na potrzeby rdzennych mieszkańców dalekich krain, Europejczycy byli oczarowani tym wynalazkiem. Zainspirowani tym, co widzieli u wybrzeży Ameryki, zaczęli wypróbowywać je samodzielnie – hamaki z początku zadomowiły się na statkach, by później dzięki podróżnikom pojawić się i na Starym Kontynencie. Pomimo tego, że dosyć się upowszechniły, jak już wspomniano na początku, widok hamaka wciąż intuicyjnie łączy się z tropikalnym krajobrazem, urlopem pod palmami.

Zestaw taśmy montażowych do hamaka FIX SET Spokey Zestaw taśmy
montażowych do
hamaka FIX SET
Spokey
37.00 zł
29.99 zł
Hamak nylonowy, jednoosobowy, 280x140 cm COCOON niebiesko-szary Spokey Hamak nylonowy,
jednoosobowy,
280x140 cm COCOON
niebiesko-szary
Spokey
74.00 zł
59.00 zł
Hamak jednoosobowy 100x210cm SAMBA Spokey Hamak jednoosobowy
100x210cm SAMBA
Spokey
69.00 zł
59.00 zł
Hamak nylonowy, jednoosobowy, 280x140 cm COCOON oliwkowy Spokey Hamak nylonowy,
jednoosobowy,
280x140 cm COCOON
oliwkowy Spokey
74.00 zł
59.00 zł

Genialne w swojej prostocie hamaki można jednak z powodzeniem zaprosić do własnego ogrodu czy domu. Choć nie zastąpią nam one tradycyjnych łóżek (jak czynią to w wielu regionach współczesnej Ameryki), świetnie sprawdzą się jako miejsce relaksu. Wypada upewnić się jedynie, że dysponuje się miejscem, w którym można właściwie zamontować hamak lub też odpowiednio stabilnymi hakami, na których można powiesić pokrewne mu siedzisko. Leżenie w hamaku rzeczywiście należy do wyjątkowo relaksujących zajęć. Współczesny rynek konsumencki oferuje nam zatem:

  • klasyczny hamak, spleciony ze sznurów – to przedstawiciel, czy może raczej „potomek” tych hamaków, które europejscy podróżnicy spotkali w Nowym Świecie

  • klasyczny hamak, skonstruowany ze sznurów i rozpinającego się między nimi materiału – to popularne obecnie wcielenie hamaka, tym bardziej komfortowe, o ile użyta tkanina to miękka, miła w dotyku i oddychająca bawełna;

  • krzesło brazylijskie – tak określany jest hamak, uformowany w kształt wygodnego fotela. Jego specyfika polega na tym, że klasyczny kształt hamaka to zaledwie miejsce, w którym można usiąść, prawdziwie wygodne siedzisko czyni z tego modelu dodatkowa warstwa materiału, stanowiąca oparcie. Cała konstrukcja jest przymocowana do belki, biegnącej równolegle do górnej krawędzi oparcia i tym samym utrzymującej formę całego wiszącego fotela. W takim siedzisku odpoczynku w pozycji siedzącej mogą z powodzeniem zażyć dwie osoby.

Producenci konkretyzują przeznaczenie (a zarazem wytrzymałość) każdego wystawianego na sprzedaż hamaka, informując, czy jest on jedno- czy dwuosobowy. Przed przystąpieniem do użytkowania konkretnego hamaka zawsze trzeba mieć świadomość, jaki ciężar jest w stanie unieść dany model. Czasem konieczne może być pilnowanie dzieci, które w ferworze zabawy mogą doprowadzić do przeciążenia hamaka i przykrego wypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.