Dlaczego warto spędzić majówkę biwakując?

Majówka we własnym namiocie to opcja o wiele bardziej ekonomiczna niż pobyt w hotelu, pensjonacie lub innego rodzaju bardziej formalne zakwaterowania. Jest to także łatwiejszy sposób na to, by się zrelaksować i uciec od świata – i można (w zależności od tego, gdzie biwakujesz) robić co chcesz i kiedy chcesz nie martwiąc się o to, co inni sobie pomyślą.

Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do biwakowania i boisz się czy faktycznie taka forma odpoczynku będzie Ci odpowiadać możesz zrobić swoistą „próbę” chociażby w ogrodzie. To dobry pomysł, bo będziesz mieć okazje do tego, by przyzwyczaić się do swojego namiotu i przyzwyczaić się do rzeczy, które sprawiają, że czujesz się komfortowo, gdy spędzasz czas właśnie w swoim namiocie.

Gdy masz już po takiej próbie przemyślany swój „biwakowy zestaw podstawowy„, przekonasz się, że pakowanie się do samochodu pójdzie znacznie sprawniej i rutyna pakowania będzie wręcz działać na auto-pilota, trzeba tylko wtedy zadbać o dodatki dopasowane dla komfortu konkretnej podróży, w tym np. ubrania, które są odpowiednie dla danego typu pogody, zwłaszcza jeśli bierzesz ze sobą dzieci.

Przy okazji – warto wykorzystać listę kontrolną, ponieważ nie ma nic gorszego niż rozpakowanie samochodu tylko po to, by zdać sobie sprawę, że zapomniałaś o śpiworze czy też kołdrze. No i upewnij się, że masz zapasowe liny, kołki oraz inne tego typu akcesoria. Polecam także posiadanie zapasowego zestawu słupów ze sobą.

A co gdy w majówkę pada deszcz?

Nawet jeśli pada deszcz (a tak jest często majówkową porą) camping wciąż może być świetną zabawą. Leżenie pod namiotem i wsłuchiwanie się w uderzający o płótno deszcz może być kojące i pozwala na swoiste połączenie się z tym, co na zewnątrz – podobnie jak przyjemne leżenie pod kołdrą, w swoim namiocie i słuchanie o świcie jak orkiestra ptaków wita letni poranek! A jeśli założysz markizę w przedniej części namiotu, możesz utworzyć wspaniałą dodatkową część w której możesz spędzać czas w osłonie przed deszczem, ale równocześnie na zewnątrz. Siedząc na świeżym powietrzu i rozmawiając, ciesząc się zimnego piwa, a nawet czytaniem książki i graniem w gry planszowe z rodziną poczujesz się lepiej – wszystko to na biwaku może być jeszcze bardziej przyjemne. Znam ludzi, którzy lubią siedzieć w lub na zewnątrz namiotu w nocy i zabawiają się nawzajem poprzez opowiadania. Jednak pamiętaj, że czasem taki relaks wieczorem może być przerwany przez komary, zatem jeśli nie chcesz być zjedzony żywcem przez te insekty zabezpiecz się odpowiednimi środkami jak krem czy świece przeciwko komarom.

Światło chemiczne 15,5 cm mix kolorów 1szt. Rockland Światło chemiczne
15,5 cm mix kolorów
1szt. Rockland
5.99 zł
Młotek kempingowy, do wbijania śledzi, szpilek Meteor Młotek kempingowy,
do wbijania śledzi,
szpilek Meteor
7.90 zł
Szpilki do namiotu otwarte, stal nierdzewna 23,8cm 10szt. Meteor Szpilki do namiotu
otwarte, stal
nierdzewna 23,8cm
10szt. Meteor
9.00 zł
Szpilki do namiotu 19cm 10 szt. Rockland Szpilki do namiotu
19cm 10 szt.
Rockland
19.99 zł

W rzeczywistości, biwak zazwyczaj oznacza bycie z rodziną w innym otoczeniu niż zwykle – brak TV, złącz szerokopasmowych i komputerów może poważnie przyczynić się do lepszego kontaktu z dziećmi, jak również w ten sposób możesz zbliżyć się mocno do swojej drugiej połowy. Po prostu spędzanie czasu na świeżym powietrzu, a nie pędzenie w ramach codziennej rutyny może być niezwykle terapeutycznym przeżyciem. Tak właśnie można uciec od stresu zatłoczonych miast i urzędów, nie wspominając już o przepełnionych pociągach i smogu, który jest zły dla każdego z nas. I należy pamiętać, że ludzie początkowo mieszkali na zewnątrz – na długo zanim domy i miasta kiedykolwiek istniały. Moim zdaniem warto wrócić do tej „prymitywnej przeszłości” np. właśnie będąc w kontakcie z naturą na biwaku. Ta miłość do przyrody odziedziczyliśmy z całą pewnością po przodkach – w przeciwnym razie, dlaczego czulibyśmy się tak dobrze będąc blisko ptaków drzew i wiatru?

Styl współczesnego życia poważnie szkodzi w odniesieniu do naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, a wybranie się na biwak to świetny sposób na odstresowanie i bycie w zgodzie z sobą i natura. Spójrz ws gwiazdy nocą, bez światła, bez zanieczyszczenia wytwarzanego przez miasta i uświadom sobie, że jesteśmy częścią jednego wielkiego, niewyobrażalnie ogromnego wszechświata, a to samo w sobie jest warte wysiłku wybrania się na biwak!

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.