Chcesz biegać zimą? Poznaj wskazówki, dzięki którym będzie to możliwe!

Bieganie w zimie nie jest łatwe, gdyż wiadomo śnieg i lód nie ułatwiają nam tego zadania i ostatecznie może się okazać, że nie mogąc biegać będziesz musiał zaprzestać ustalonej rutyny – w oczekiwaniu na bardziej sprzyjające warunki pogodowe. Dlatego tak wielu amatorów biegania nie wie co ze sobą począć w okresie zimowym. Twoje ulubione szlaki do joggingu są przecież pokryte śniegiem i lodem – to też sprawia, że chodniki stają się niebezpieczne, łatwiej można nabawić się kontuzji.

Nie rezygnuj z joggingu zimą!

Istnieją rozwiązania, które pozwalają na kontynuowanie treningu nawet w trakcie zimowej pogody. To dzięki nim wcale nie będziesz musiał rezygnować z treningu. Pomyśl o zimie jako o nowym wyzwaniu w ramach swojego treningu, ponieważ trzeba będzie dostosować swój program tak aby, aby dopasować się pod nowe parametry ćwiczeń. Natomiast jeśli naprawdę jogging wzdłuż Twoich ulubionych tras w parku nie będzie możliwy pamiętaj, że zawsze można robić inne rzeczy, które pozwolą Ci utrzymać mięśnie i całe Twoje ciało w dobrej formie. Musisz jednak z góry zaplanować swój osobisty zimowy program treningowy, który będzie Cię motywować do tego, by iść naprzód, bez względu na to jak straszna pogoda panuje za oknem.

Jeśli masz zamiar nadal ćwiczyć na zewnątrz, należy pamiętać, że bezpieczeństwo powinno być zawsze priorytetem. Upewnij się, że masz dobre buty i pomyślałeś wcześniej na temat właściwego stroju,. Jeśli szukasz zimowej alternatywy dla biegania spróbuj narciarstwa biegowego lub rakiet śnieżnych jako alternatywnej aktywności cardio. Cokolwiek robisz, pamiętaj, że Twoje ciało musi być odpowiednio przygotowane do podejmowanych ćwiczeń.

Nie pozwól, aby okres zimowy kazał Ci zrezygnować z wszelkich postępów dokonanych już w miesiącach letnich. Jest tak wiele sposobów, dzięki którym można efektywnie przejść przez plan zimowego treningu. Poznaj niektóre z nich!

Męskie szorty, bokserki termoaktywne PERFECT FIT LIGHTline Gwinner Męskie szorty,
bokserki
termoaktywne PERFECT
FIT LIGHTline
Gwinner
43.90 zł
29.99 zł
Koszulka dziecięca, termoaktywna, długi rękaw TOP JUNIOR SHIRT WARMline Gwinner Koszulka dziecięca,
termoaktywna, długi
rękaw TOP JUNIOR
SHIRT WARMline
Gwinner
63.00 zł
42.99 zł
Bielizna męska komplet: koszulka+ kalesony RYAN 09 Viking Bielizna męska
komplet: koszulka+
kalesony RYAN 09
Viking
149.90 zł
69.99 zł
Koszulka damska, termoaktywna, długi rękaw COMPRESION I Gwinner Koszulka damska,
termoaktywna, długi
rękaw COMPRESION I
Gwinner
70.00 zł

Oto przydatne wskazówki dla wszystkich tych, którzy nie chcą zrezygnować z biegania zimą:

  • Uważaj na stawy. Stawiaj na trenowanie wytrzymałości, a nie szybkości.
  • Unikaj mocno zaśnieżonych miejsc. A gdy już będziesz zmuszony do poruszania się po tak trudnym terenie – biegnij na mocno ugiętych kolanach, dla większej stabilności.
  • Nie rezygnuj z rozgrzewki. Jest ona w okresie zimowym równie ważna, natomiast w trakcie jej wykonywania raczej skupiaj się na dynamikę aniżeli rozciąganie.
  • Nie ignoruj temperatury. Weź pod uwagę swoją tolerancje na chłód – dla jednych minus trzy to już zbyt wiele, by podjąć się treningu, natomiast inni dają radę nawet przy minus dziesięciu stopniach.
  • Ubierz się odpowiednio! Bielizna termiczna jako pierwsza warstwa to wręcz must-have ubioru zimowego biegacza. Nie zapomnij też o odpowiednim obuwiu, ciepłych skarpetach i czapce bądź opasce.
  • Nie stroń od elementów odblaskowych. Tak jak wspominaliśmy – bezpieczeństwo jest priorytetem, a w okresie zimowym dzień jest krótki.
  • Nie ubieraj się za ciepło. W trakcie treningu przegrzanie jest jeszcze gorszym błędem aniżeli ubranie się zbyt lekkie.
  • Wydychaj przez usta, wdychaj przez nos. W ten sposób ogrzejesz zimne powietrze zanim to dotrze do oskrzelików.

I pamiętaj dla prawdziwego biegacza nie ma nieodpowiedniej pogody – trening jest zawsze możliwy – jedynie nieodpowiedni strój może szykanować plany. Nie daj się zaskoczyć zimie i przygotuj się do zimowego joggingu już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.