Biwakowanie zimą – wybór i instalacja odpowiedniego namiotu

Biwakowanie to popularna forma rekreacji, jak i wyjątkowy sposób spędzania czasu na łonie natury. To aktywność, z której faktycznie może korzystać każdy – oczywiście po uprzednim odpowiednim przygotowaniu. Szczególnym rodzajem biwakowania jest to realizowane zimową porą. W związku ze zbliżającą się nieuchronnie najchłodniejszą porą roku warto wiedzieć, w jaki sposób zorganizować biwak w trudniejszych niż zwykle warunkach.

Tylko dla profesjonalistów?

Niekoniecznie, ale na pewno biwakowanie zimą jest dedykowane osobom aktywnym fizycznie.  Biorąc pod uwagę fakt,  że największą popularnością cieszy się rozbijanie namiotów w górach – tym bardziej trzeba podkreślić, że owszem jest to rewelacyjna, pełna emocji rozrywka, lecz zarezerwowana dla osób o naprawdę dobrej kondycji, jak i tych odpowiednio przygotowanym pod względem wyposażenia. Jeśli posiadasz doświadczenie w biwakowaniu oraz odpowiednią wiedzę do tego, by móc cieszyć się w bezpieczny sposób tą formą rozrywki, jak również możesz uznać się za osobę sprawną fizycznie – śmiało możesz spróbować swoich sił. W tym artykule znajdziesz kilka najważniejszych porad odnośnie do najważniejszego sprzętu w ramach takiej wyprawy, jakim jest namiot.

Namiot zimą – najważniejsze cechy

Biwakowanie zimą wiąże się z koniecznością uświadomienia sobie faktu, że będzie mieć się do czynienia z spędzaniem czasu w niskich temperaturach i trudnych warunkach zewnętrznych. Ponadto, dzień jest krótszy. Te czynniki powodują, że namiot jest zdecydowanie bardziej użytkowany w trakcie biwakowania w takim okresie aniżeli w czasie cieplejszych miesięcy. W związku z tym trzeba zadbać o zakup odpowiedniego namiotu – obszerniejszego i z większym przedsionkiem, ale to nie wszystko. Warto zatem przyjrzeć się całej gamie cech, dzięki którym można mieć pewność, że wybrany namiot będzie stanowił idealne schronienie w trakcie biwakowania w górach zimą.

Namiot używany do biwakowania w miesiącach zimowych powinien:

 • cechować się wysoką stabilnością, by odeprzeć silne podmuchy wiatru i sprostać dodatkowym obciążeniom (śnieg),
 • posiadać bardzo dobre rozwiązania wentylacyjne pozwalające na niedopuszczenie kondensacji pary wodnej, ale z drugiej strony na zatrzymanie jak największej ilości ciepła w środku,
 • być z racji bezpieczeństwa w odpowiednim kolorze tj. rzucającym się w oczy,
 • posiadać fartuchy śnieżne,
 • mieć konstrukcję dwupowłokową,
 • mieć dwa przedsionki, które podnoszą komfort użytkowania bez konieczności otwierania tropiku,
 • być łatwy do rozłożenia, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych,
 • mieć podłoże o wyjątkowej odporności na przemakanie,
 • mieć możliwość otwierania bez ściągania rękawic,
 • posiadać opcję podwieszenia latarki, przyda się również duża ilość kieszonek i schowków.

Po zakupie odpowiedniego namiotu warto również zdobyć wiedzę na temat tego w jaki sposób przygotować pod niego podłoże, jak również przyda się kilka pomocnych wskazówek odnośnie do samego procesu rozkładania.

Przygotowanie podłoża pod namiot

Rozkładanie namiotu zimą jest o tyle łatwiejsze, że właściwie każdy fragment terenu sprawdzi się jako odpowiednie podłoże, o ile jest pokryty w miarę utwardzonym śniegiem. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, by nie było to miejsce zagrożone lawiną, nawisami czy spadającymi kamieniami. Warto wkopać się w miarę możliwości w głębszą warstwę śniegu, co zapewni dodatkową osłonę przed wiatrem. Przed po wkopaniu się warto „ubić” podłoże, tak by uzyskać możliwie jak najbardziej równy teren. Przyczyni się to do większego komfortu użytkowania, jak i podniesie poziom stabilności całej konstrukcji. Warto też pamiętać o tym, że mimo wszystko śnieg nie zawsze jest taki sam.  Należy dokładnie przeanalizować jego konsystencję i na tej podstawie ostatecznie zdecydować o metodzie przytwierdzenia namiotu. Jeszcze jedna wskazówka: powinno się ustawiać namiot wejściem w kierunku strony zawietrznej, dzięki czemu zminimalizuje się ilość wpadającego do środka śniegu. Zakładając, że każdy kto wybiera się na takie zimowe biwakowanie ma już na koncie ogólnie doświadczenie w rozkładaniu namiotów w tym miejscu znajdą się jedynie wskazówki. Które ułatwią to zadanie zimą.

Pamiętaj!

 • Mocuj podłoże przy użyciu czekanów, kijów bądź śrub lodowych – „śledzie” się nie sprawdzą.
 • Pamiętaj o dokładnym zasypaniu fartuchów śnieżnych, a w miarę możliwości – o obłożeniu ich kamieniami.
 • Nie zapomnij o otwarciu otworów wentylacyjnych.
 • Podłogę namiotu dodatkowo pokryj folią termiczną, co poprawi termoizolację.

Jak widać, biwakowanie zimą to aktywność dla osób lubiących adrenalinę. Przy tym wszystkim jednak trzeba pamiętać, że najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. Bezpieczeństwo musi być priorytetem przy wszelkich aktywnościach związanych z tą formą aktywnego wypoczynku. A może ktoś z Was ma już doświadczenie w temacie zimowego biwakowania? Czekamy na więcej cennych wskazówek w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.