Bieżnia – komu może się przydać?

O dobrą formę należy dbać przez cały rok – ale dla tych, którzy preferują rekreację na świeżym powietrzu, w ciągu jesieni i zimy mogą mieć problemy z utrzymaniem swojej motywacji. Przykładowo, poranny jogging brzmi bardzo dobrze, gdy myślimy o letnim, słonecznym poranku – znacznie trudniej wytrwać w takich rekreacyjnych planach, gdy temperatura nagle spada, także za sprawą deszczu i zimnego wiatru. Zaś zimą, kiedy drogi wykorzystywane latem do biegania zamieniają się w labirynty kolein z lodu i śniegu, trudno myśleć o kontynuowaniu zdrowego przyzwyczajenia. Na szczęście żyjemy w XXI wieku: na wiele ograniczeń mamy sprytną ripostę.

Bieżnia treningowa, czyli jak oszukać przestrzeń

Bieżnia elektryczna to odpowiedź dla wszystkich, którzy nie chcą rezygnować z biegania, gdy w plenerze staje się ono bardzo trudno do zorganizowania albo wręcz niemożliwe. A są przecież i tacy, którzy wolą cały trening przeprowadzać na sali w siłowni – właśnie dzięki bieżniom mogą snuć takie plany. Sprzęt tego rodzaju działa w ten sposób, że taśma nałożona na konstrukcję, obraca się z pewną określoną prędkością. W praktyce wygląda to tak, że taśma ucieka spod nóg i żeby utrzymać się na przyrządzie, trzeba biec – tyle że w praktyce jest to bieg sprzeczny z naturalnym porządkiem rzeczy, bo człowiek nie przemieszcza się, trwa w miejscu. Współcześnie produkowane bieżnie mogą być:

  • elektryczne,
  • magnetyczne,
  • ciśnieniowe.

Rozróżnia je metoda wprawiania w ruch mechanizmu.

Najpopularniejsze bieżnie elektryczne łatwo rozpoznać: składają się z niedużej, długiej na około metr platformy do biegania i statywu, którego można się uchwycić, żeby utrzymać równowagę. W statywie znajdują się także bardzo ważne elementy składowe, które decydują o nowoczesności i funkcjonalności danej bieżni. Specjalny, mały komputer, zamontowany w bieżni, pozwala między innymi planować i modyfikować program treningu, czy monitorować pracę serca. Zmieniając poszczególne ustawienia, nie tylko prędkość obracania się pasa bieżnego, ale i kąt jego nachylenia, można modyfikować sportowe wyzwanie. Jest także możliwość, żeby uprzyjemniać sobie czas spędzony na ćwiczeniach – dzięki na przykład głośnikom, obsługującym podłączony odtwarzacz muzyki. Nowoczesna bieżnia może jednak wynagrodzić ci nawet fakt, że jesteś przywiązany do jednego miejsca, zmuszając ciało do wysiłku.

Bieżnia elektryczna BE4200 HMS Bieżnia elektryczna
BE4200 HMS
1,795.00 zł
1,499.00 zł
Kompaktowa bieżnia elektryczna, treningowa, 10 cm wys. BE06 szara HMS Kompaktowa bieżnia
elektryczna,
treningowa, 10 cm
wys. BE06 szara HMS
2,475.00 zł
1,999.00 zł
Bieżnia elektryczna BE4500 HMS Bieżnia elektryczna
BE4500 HMS
2,859.00 zł
2,495.00 zł
Kompaktowa bieżnia elektryczna, treningowa, 10 cm wys. BE08 różowa HMS Kompaktowa bieżnia
elektryczna,
treningowa, 10 cm
wys. BE08 różowa
HMS
2,975.00 zł
2,499.00 zł

Dzięki podłączeniu map satelitarnych, można mieć bowiem złudzenie, że biegnie się uliczkami w dowolnym miejscu na świecie – i w ten sposób można na przykład mierzyć swoje postępy, wyznaczać sobie dystanse.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.