Atrakcyjna sylwetka sama się nie zrobi – dowiedz się, jak pomoże Ci ją osiągnąć guma do ćwiczeń!

Osiągnięcie i utrzymanie atrakcyjnej sylwetki przez cały rok wymaga wielu wyrzeczeń i ciężkiej pracy, ale także poświęcenia sporej ilości czasu. Na szczęście, nie ma rzeczy niemożliwych. Sekret zgrabnej sylwetki tkwi w systematycznych treningach i posiadaniu pewnego prostego narzędzia, służącego do modelowania ciała – gumie do ćwiczeń.

Guma do ćwiczeń – sekret zgrabnej sylwetki

1) Do czego służą i jak działają gumy do ćwiczeń?

Gumy do ćwiczeń wykonane są z elastycznych i wytrzymałych materiałów – najczęściej jest to lateks, którego cechami charakterystycznymi są: spora rozciągliwość i odporność na stawiany mu opór, co powoduje, że są wykorzystywane do różnego rodzaju ćwiczeń wzmacniających i kształtujących sylwetkę. Gumy do ćwiczeń stawiają opór podczas ich rozciągania, co aktywuje daną partię mięśni do pracy.

Ćwiczenia z gumami mogą być skierowane na trening kształtujący siłę, wytrzymałość siłową, rzeźbienie czy też modelowanie sylwetki.

2) Korzyści z używania gum do ćwiczeń podczas treningów

Gumy perfekcyjnie sprawdzą się do treningu modelującego ud, pośladków, brzucha, ramion i pleców.

Efektem regularnych ćwiczeń z całą pewnością będzie m. in. jędrne i pozbawione tzw. „pomarańczowej skórki” ciało. Używanie gum podczas treningów prowadzi do uzyskania smukłej sylwetki.

Gumy do ćwiczeń można wykorzystać do trenowania dosłownie każdej partii ciała wg indywidualnych wymagań i potrzeb. Doskonale sprawdzą się np. do rzeźbienia i wzmacniania mięśni ramion, pośladków, pleców, nóg oraz rąk. Wzmacniają też stawy i zapewniają im ulgę.

Efekty: krąglejsza pupa, zgrabne uda, zarysowane mięśnie na brzuchu, smukłe ramiona, zgrabne plecy, silniejsze mięśnie klatki piersiowej, przyrost siły mięśniowej i wytrzymałości.

3) Rodzaje gum do ćwiczeń i przykładowe ćwiczenia:

Gumy do ćwiczeń podzielić można ze względu na ich długość, szerokość i grubość. To, jaką gumę powinniśmy wybrać dla siebie, jest zależne od tego, jakie efekty dla ciała chcielibyśmy osiągnąć.

a) gumy oporowe typu mini bands – są to gumy krótkie, mało rozciągliwe i wykonane z cienkiego lateksu, stanowią zamknięty obwód, doskonale sprawdzają się podczas treningu siłowego, funkcjonalnego oraz rehabilitacyjnego

Ćwiczenia na pośladki:

– przysiady do kąta prostego: Załóż gumę mini band nieco powyżej wysokości kolan. Wyciągnij ręce przed siebie. Pamiętaj o utrzymaniu wyprostowanych pleców. Przy schodzeniu w dół do kąta prostego, rozciągaj gumę kolanami. Wykonaj 15 powtórzeń w 3 seriach.

– mostek biodrowy: połóż się na plecach z ugiętymi pod kątem prostym kolanami i położonymi wzdłuż tułowia rękoma. Wykonaj ruch prosty, odrywając pośladki od podłogi i unosząc biodra, rozpychając przy tym kolana na zewnątrz. Wykonaj 15 powtórzeń w 3 seriach.

b) gumy oporowe typu power bands – są to gumy długie, wytrzymałe, dosyć rozciągliwe i grube, dlatego umożliwiają one dynamiczny trening, podczas którego wykorzystujemy pełen zakres ruchu stawów, nadają się świetnie do trenigu siłowego, treningu fitness, crossfit oraz pilates

Ćwiczenie na plecy i klatkę piersiową: chwyć oba końce gumy power band i ustaw gumę za swoimi plecami tak, by znajdowała się na wysokości łopatek. Ramiona powinny być rozstawione, a łokcie lekko ugięte. Przyciągnij do siebie ramiona ekspresyjnym ruchem i zakończ ruch na wysokości barków. Wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 15 powtórzeń w 3 seriach.

c) taśmy pilates (taśmy fitness) – taśma, dzięki której można uzyskać świetną sylwetkę w o wiele krótszym czasie, niż bez jej użycia – trening z użyciem tej taśmy jest ok. 3 razy bardziej skuteczny. Dobry wybór do treningów wzmacniających jak i rozciągających

d) gumy typu ekspander – guma, która wyposażona jest w neoprenowe lub piankowe uchwyty; wykorzystuje się ją do ćwiczeń górnych partii ciała oraz w ćwiczeniach mięśni brzucha i nóg. Posiada kilkustopniową regulację, co pozwala na zwiększenie intensywności ćwiczeń oraz oporu.

Ćwiczenie na mięśnie brzucha: siadamy na podłodze z wyprostowanymi nogami, zaczepiamy środek ekspandera o stopy, natomiast uchwyt trzymamy w dłoniach, kładziemy się na plecach, następnie unosimy wyprostowane plecy, napinając mięśnie brzucha, równocześnie przyciągając linki do ramion. Wracamy do pozycji leżącej. Wykonaj 15 powtórzeń w 3 seriach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.